Můžete Pít Černý Absint Neředěný? Průvodce Konzumací a Efekty

  • Domů
  • /
  • Můžete Pít Černý Absint Neředěný? Průvodce Konzumací a Efekty
Můžete Pít Černý Absint Neředěný? Průvodce Konzumací a Efekty
prosince 17, 2023

Černý absint a jeho aura tajemství

Máte rádi pocit, když vám alkohol lehce zahřeje útroby, a vnímáte tu tajemnou atmosféru, která se kolem něj vznáší? Pak vás možná zaujme černý absint, který je jako lákavá dáma noci. Již samotný název vyvolává obrazy starých pařížských barů, umělců posedávajících nad skleničkou a diskutujících o povaze bytí. A též se kolem něj vznášejí otázky a mýty, například: “Můžeme ho pít čistý?” No, o tom si dnes povíme a neponecháme žádnou skleničku nepřevrácenou.

V případě, že jste ještě nikdy absint neochutnali, je třeba říci, že je to spirituál plný historie. Už od 18. století byl ztělesněním bohémského života a vzbudil zájem mnohých známých postav, jako byl třeba Vincent Van Gogh či Oscar Wilde. Ale černý absint? Ten přidává k celé záležitosti ještě větší hloubku – a to doslova i obrazně.

Představení černého absintu

Existuje několik druhů absintu – a barva není jediné, co je odlišuje. Já jsem byla vždycky fascinovaná tím tmavým, až údajně zlověstným vzezřením černého absintu. To je ovšem barva, která se získává buď přidáním přírodních barviv, nebo je výsledkem specifického zpracování bylin, ze kterých se absint vyrábí. Nejčastější surovinou pro zbarvení je chaluha černá – což je, mimochodem, běžná mořská řasa.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi klasickým “zeleným vílou” a tímto temným drinkem? Kromě barvy, černý absint často nabízí i odlišný gustavý profil, který může být oproti zelenému variantu robustnější, s hlubšími tóny lékořice a někdy i s větším procentem alkoholu. Pro milovníky silných zážitků tedy může být černý absint pravou volbou.

Sigantura černého absintu – chuť a aroma

Protože alkohol je přece jen o chuti a aromatu, pojďme se zaměřit právě na toto. Přiznám se, že když jsem poprvé černý absint ochutnávala, očekávala jsem něco jako KDYŽ SE SMÍCHÁ NOC S TAJEMMEM. A nebyla jsem daleko od pravdy! Jeho chuť je intenzivní, někdy až úderná a často ji doplňují náznaky koření nebo hořkého kakaa. Aroma? Když otevřete láhev, víte, že tu není žádná hra na schovávanou – anýz, mentol a opět lékořice hrají první housle.

Není ale chuť černého absintu jednoduchá záležitost; je to spíše symfonie hořké, sladké, bylinné a někdy i lehce dřevité. Pokud jste milovníkem složitějších chutí, tak vám tento nápoj může nabídnout doslova paletu pro váš chuťový ústav. A pak je tu samozřejmě ta alkoholová sila, která vás ohromí jako blesk z čistého nebe.

Pravidla pití absintu – je černá variant povolena?

No, a tady se dostáváme k tomu základnímu – je možné pít černý absint přímo, bez jakýchkoliv dalších přísad? odpověď není jednoduchá, protože pití absintu představuje svébytný rituál. Uznávaný je klasický postup, kde se absint nechává kapátkem pomalu stékat přes kostku cukru do sklenice s chladnou vodou, čímž se rozpouštějí bylinné esence a nápoj mění barvu – krásně zelená se změní na mléčně opální. Ale u černého absintu?

Jsem člověk, který rád experimentuje, takže jsem samozřejmě musela zkusit černý absint nalít přímo do skleničky a ochutnat jej tak, jak proudí z lahve. A byla to jízda! Síla alkoholu a intenzita bylin okamžitě zacílila na mé chuťové buňky – je to zkušenost, na kterou se nezapomíná. Přesto bych řekla, že pokud si chcete naplno vychutnat bohatost chuti černého absintu, je lepší následovat rituál s vodou či ledem. Mě osobně nejvíce chutná, když je ředěný, protože to vyváží jeho sílu s požitkem z pití.

Návod k pití černého absintu – krok za krokem

Tohle je část, kterou bychom neměli opomenout. Myslím, že pití absintu je opravdu o vzájemném souznění vás a nápoje. Takže když jsem se rozhodla poctivě pít černý absint, chtěla jsem to dělat správně. Nejdřív jsem si připravila skleničku speciálně určenou pro absint a absintovou lžičku. Na lžičku jsem položila kostku cukru a pak jsem pomalu kapatkem přilévala chladnou vodu, dokud se cukr nerozpustil a nápoj se nezačal mlžit.

Je to skutečně fascinující proces – jak se voda pomalu mísí s absintem, mění se jeho barva i konzistence, a vytváří se tak nový nápoj před vašima očima. A právě tahle zpomalená příprava mě přivedla k tomu, abych si uvědomila, že je to o daleko víc než jen o pití; je to o pozornosti, kterou nápoji věnujete, a o momentě, který si s ním vytváříte. Proto si myslím, že je nejlepší si čas na absintový rituál vyhradit, protože je to celá procedura, kterou nechcete prohnat.

Jaká jídla se hodí k černému absintu?

Abych byla upřímná, se jídlem je to trochu složitější. Absint, ať už zelený či černý, je dost dominantní nápoj, což může při kombinaci s jídlem představovat výzvu. Původně se pil samostatně, často jako aperitiv před hlavním jídlem. Ale když už mluvíme o konkrétních jídlech, měl byste sáhnout po něčem, co té intenzivní chuti dokáže čelit a neztratí se.

Jan, můj manžel, přišel jednou s nápadem servírovat černý absint k pečenému kachnímu prsu s pikantní omáčkou. A musím říct, že to bylo překvapivě dobré! Základem je tedy vybírat taková jídla, která mají dostatečnou chuťovou hloubku, aby doplnila a nekonkurovala černému absintu. Žádné lehké saláty nebo jemné ryby – spíše něco s kořením, umami chutěmi a možná i trochu mastnosti.

Závěrem – můj oblíbený způsob pití černého absintu

Černý absint je opravdu specifický nápoj a každý z nás k němu bude mít různý přístup. Ale který způsob pití dávám osobně přednost? Pro mě je to ten klasický, s vodou a cukrem, i když občas, když cítím, že by to chtělo něco opravdu intenzivního, si ho dopřeji klidně i čistý – jako malý, pikantní digestiv. Pozor však na to, že je to silný alkoholický nápoj a s jeho pitím je třeba zacházet opatrně.

Ať už mícháte nebo pijete černý absint čistý, je důležité si to výjimečné pití vychutnat. Má to svůj šarm a půvab, který vás může odnést do dávných časů, do nočních ulic plných tajemství a příběhů. Možná si při tom vzpomenete i na nějaké vlastní zažité příhody a pokud ne, nevadí, nové zážitky vám černý absint určitě zajistí! Tak na zdraví a užijte si každý doušek!

Odeslat komentář