Je absint zakázán v USA?

  • Domů
  • /
  • Je absint zakázán v USA?
Je absint zakázán v USA?
listopadu 20, 2023

O Absinthu: nápoj andělů a démonů

Absinth. Pro někoho nápoj inspirovaný anděly, pro jiného zdroj nejkřiklavějších démonů. Existuje tolik pověstí a mýtů o tomto nápoji, jako o málo kterém z našich tradičních alkoholků. Ať už jste zvědaví dvacátníci toužící po nových zážitcích, nebo zralí občané, kteří se občas rádi přenesou do doby své mladosti s absinthem v ruce, tato diskuse by vás mohla zajímat.

Proč je Absinth tak obávaný a kontroverzní?

Absinth byl stvořen jako léčivá tinktura v 18. století ve Švýcarsku, ale skutečně si zazářil v 19. a začátkem 20. století ve Francii, kde byl oblíbený mezi umělci a spisovateli. K jeho proslulosti přispěly pověsti o jeho psychotropních účincích a domnělé schopnosti navozovat stavy šílenství a trestnou činnost. Tato reputace vedla ke zákazu absinthu na mnoha místech na světě, včetně Spojených států a mnoha evropských zemí na začátku 20. století.

Je absinth v USA zakázán?

Pokud se ptáte, jestli je dnes v USA absinth zakázán, odpověď je... no, to není tak jednoduché. Oficiálně se absinth v USA prodávat může, ale je to tak trochu začarovaný kruh směrnic a regulací. Spojené státy povolily absinth k prodeji a dovozu v roce 2007, ale s jedním velkým "ale".

Věčný spor: Thujon

Absinth doslova praská ve švech "zelenou vílou", což je oslavovaný a zároveň démonizovaný thujon. Thujon je chemická sloučenina, kterou můžeme nalézt v některých druzích pelyňku. Mnoho lidí považuje thujon za zdroj údajných halucinogenních účinků absinthu a právě regulace thujonu jsou v USA tou největší překážkou.

Láska na první lok...

Nechci se chlubit, ale můj první zážitek s absinthem mi rozsvítil oči na mnoho nových věcí. Do té doby mi alkoholové nápoje prostě nijak nevoněly. No, moje Tereza to jednou vzala do svých rukou a překvapila mě lahvičkou pravého francouzského absinthu. Po prvním loknutí jsem věděl, že tohle je něco speciálního.

Vracíme se zpět do USA

V USA je aktuálně zakázán prodej absinthu, který obsahuje více jak 10 ppm (parts per million, části na milion) thujonu. Pro srovnání, některé evropské verze absinthu obsahují přes 30 ppm thujonu. Je tedy možné najít absinth v amerických obchodech, ale pravděpodobně nebude stejně "silný" jako jeho evropský sourozenec.

Prohloubené výzkumy: Mýtus vs Realita

Dva poslední vědci, kteří se rozhodli prozkoumat absinth a descendentně ho propíchnout krok za krokem, zjistili něco velmi zajímavého. Přestože mají tradiční absinthy pověst vzbuzující halucinace, zdá se, že množství thujonu v nich nestojí za tím.

Je absinth halucinogenní?

Tak co tedy, je absinth halucinogenní? Odpověď je ne. Ve skutečnosti byste museli vypít tolik absinthu, abyste dosáhli dostatečného množství thujonu na halucinace, že byste nejdříve otrávili játra alkoholem. Takže když uvidíte zelenou vílu předtím, než skončíte v nemocnici, není to kvůli absinthu. Je to kvůli alkoholu.

Závěr

Takže je absinth v USA zakázán? Technicky ne, ale absinth je pouze jeho stínem, kvůli omezení obsahu thujonu. Ale i přesto zůstává tento nápoj fascinující a zahalený do tajemství. Jako muž, který si rád občas připije, mohu říct, že absinth je opravdu jedinečným zážitkem, ať už jste v České republice, Francii nebo Spojených státech. Ale přeci jen máme trošku štěstí, že za nějaký ten „silnější“ absinth nemusíme litovat životů. Ať už tedy pijete absinth nebo ne, nezapomeňte se věnovat dobrému pití s rozumem. Na zdraví!

Odeslat komentář